Moja tema za seminar je "Characterisation of an optical sensor membrane based on the metal ion indicator Pyrocatechol Violet" . Da li bi mi molim vas mogli malo objasniti o cemu se tu radi. Sva literatura je stručna i na engleskom jeziku. Nekakav pokus je sa ionima bakra. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Danijela Mihelec dani100mihelec@yahoo.com

Kako sam i sâm studentom, to mogu opisati svoja iskustva s pravljenjem seminarâ. Prije nego što krenem bilo što konkretno raditi, potrudim se proučiti i barem donekle shvatiti znanstveni rad ili temu koja mi je dodijeljena. Kako se tvoje zapinjanje dogodilo već na tom koraku, prvo ću ti otkriti toplu vodu: bez poznavanja engleskog jezika nemoguće je na suvisao način pratiti modernu znanost, a za rješavanje problemâ vezanih za nerazumijevanje onoga o čemu se u seminaru radi prije svega je zadužen profesor ili asistent koji ti je temu dao. Usudio bih se reći da u znanstvenim krugovima vlada običaj da pojedine kolegije drže oni ljudi koji su za to dovoljno stručni, što uključuje i sposobnost objašnjavanja te i srodne tematike zainteresiranima.
Usput budi rečeno,to što odugovlačimo s odgovorom dobrim je dijelom posljedica činjenice da zapravo tražiš da napravimo tvoj posao.

Pogledavši rad koji ti je dodijeljen (inače dostupan ovdje), vidim da se radi o nekakvoj analitičkoj kemiji gdje su se autori bavili nespecifičnim indikatorom metalnih iona zvanim "pirokateholno ljubičasto". Konkretno, pripravili su tetraoktilamonijevu sol pirokateholnog ljubičastog, smiješali ju s polivinil-kloridom i još par tvari kako bi se indikator našao imobiliziran u polimernoj matrici (svrha toga je da se isti indikator onda može višekratno koristiti, što s onim otopljenim u kakvoj tekućini ne ide tako jednostavno jer bi ga svaki put trebalo pročišćavati dok ovdje samo treba isprati membranu razrijeđenom kiselinom), tako dobivenu smjesu nanijeli na nekakvu membranu i zatim pratili kako se UV/VIS spektar indikatora mijenja u ovisnosti o metalima u otopine čijih soli je membrana bila uronjena te još nekim uvjetima poput kiselosti otopine ili dodatka lipofilnih surfaktanata na membranu. Za razliku od ponašanja indikatora u vodenim otopinama, našlo se da se u plastici veže za bakrove(II) ione, ali ne i željezove, kadmijeve, aluminijeve i još neke što bi moglo voditi do uporabe tako pripravljenih membrana za određivanje količine bakra u vodenim otopinama.

Ovaj opis sam izveo letimičnim pogledom na članak te nije nemoguće da sam štogod krivo shvatio ili preskočio nešto bitno. Stoga je nužno da sve to prođeš sama, makar se morala zakačiti i sa stručnom literaturom na engleskom jeziku. S obzirom na to da je tema prilično moderna, ne bi me čudilo da na hrvatskom jeziku nema ničega o tomu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr