Ubrzo pišem ispit iz zadataka sa osmotskim tlakom i ponegdje vidim formulu π = cRTi a ponegdje π = cRT. Htjela bih pitati što je to i te kako ga mogu izračunati jer mi u zadacima zadaje puno problema. Unaprijed hvala :))

Ime i prezime: Maja Pavić

Veličina i je van *t Hoffov faktor, a jednak je omjeru broja jedinki koje su u nekoj otopini prisutne i broja formulskih jedinki tvari koja je otopljena. Za molekulske tvari koje se ne asociraju jednak je jedinici, a za soli (opet, čiji se ioni u otopini ne asociraju) je jednak broju iona koji grade jednu formulsku jedinku (za natrijev klorid je to dva, kalcijev klorid tri i sl.).
Ako dolazi do kakve asocijacije ili disocijacija nije potpuna (što u biti spada u prvi slučaj), onda još treba uzeti u obzir i konstante ravnoteže tih procesa.

P.S. Ako si uočila da je neko vrijeme stajao prazan odgovor, to je bilo stoga što ovaj program iz valjda osobnih razloga ne može smisliti znak za apostrof (na njegovom mjestu sad stoji zvjezdica) pa izbriše svaki odgovor koji ga sadrži.
To sam našao istom nakon desetak pokušaja s uklanjanjem koječega iz pitanja ili odgovora pa sad mogu s radošću reći da je još jedna boljka ovog programa dijagnosticirana i zaobilaziva. Nije nemoguće da je zaslužna za još koji nestanak odgovora.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr