Možete mi reći nešto o daltonizmu i u kojoj literaturi mogu pronaći nešto više o njemu?

Ime i prezime: Marina Maletić crncuga@yahoo.com

 


Zdravo ljusko oko ima dvije vrste stanica zaduženih za registriranje svjetlosnih podražaja. Štapići su vrlo osjetljivi na svjetlost, ali ne pomažu u razlikovanju boja (imaju i neke druge mane, poput slabog kontrasta). Čunjići imaju pigmente koji reagiraju različito na pojedine valne duljine - registriraju crveno, zeleno ili plavo. Sljepoća za boje se javlja kad nešto nije u redu s nekom vrstom pigmenta u čunjićima (uzrokovana genetski ili npr. trovanjem). Može biti i posljedica poremećaja u živčanom sustavu. Sljepoća nije pogodan termin jer većina tih anomalija nije jednostavno isključivanje osjeta za pojedinu boju, nego se više izražava kao promjenjena osjetljivost prema nijansama u odnosu na većinu populacije. Boja je doživljaj koji proizlazi iz podražaja našeg oka, nikako nije samo rezultat niza fizioloških reakcija.
Daltonizam je posebna vrsta ovakvoga vidnog poremećaja, nerazlikovanje crvene od zelene boje. Dobio je naziv prema Johnu Daltonu (1766-1844), engleskom kemičaru koji je i sam bolovao od daltonizma i prvi ga opisao. Dalton je vjerovao da je njegovo oko obojeno iznutra pa se neke valne duljine svjetlosti apsorbiraju prije nego dođu do osjetilnih stanica. Nakon smrti, po njegovoj želji, liječnici su analizirali njegovo oko, ali nisu mogli ustanoviti nikakvu razliku u odnosu na normalno ljudsko oko.
Marina, u medicinskim knjigama (možda u medicinskoj enciklopediji) ili udžbenicima iz fiziologije bi se trebalo naći mnogo više o ovim temama, nego što ti mogu ja napisati. Pogledaj tamo ako te još štogod zanima.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija