Zadatak: Izračunaj, na osnovi proporcije procentni sastav etana, etena i etina i obrazloži na osnovi rezultata intenzitet plamena. -Ovaj sam zadatak dobila od nastavnice kemije. Zadatak ne razumijem i neznam sto bih trebala uraditi. Moze li mi itko pomoći?-

Ime i prezime: Greta Vidović greta_mo94@hotmail.com

Ni ja ne razumijem zadatak. Usudio bih se čak reći da nije odveć bremenit smislom. Svakako pitaj pjesnikinju što je htjela reći.
Postoji, naravno, i mogućnost da ovdje nisi napisala cijeli zadatak. U tom slučaju provjeri da nisi sama nešto propustila primijetiti.

Jedino što mi pada na pamet, a ima nekakvog smisla je prisjetiti se da etan, eten i etin tim redom gore sve egzotermnije poradi čega je temperatura plamena sve viša kako raste nezasićenost. Prema tomu bi etinski plamen trebao biti najvreliji, a etanski najmanje vruć (za plamen je teško koristiti ikakav oblik pridjeva hladan) što brojke i pokazuju. Prilikom gorenja na zraku (ac)eti(le)nski plamen postiže temperaturu od nekih 2400 °C, a etanski niti 2000 °C. Za etenski nisam našao konkretne podatke, ali očekivao bih da će biti negdje između.
Računati udjele plinova samo iz temperature plamena je pak vrlo hrabra ideja, da ne kažem naivna (otud sumnja u to da si stvarno napisala cijeli zadatak). Postoji mnoštvo boljih načina kojima se može točno odrediti sastav plina. Eventualno bi se smjesu moglo spaljivati ili detonirati u kakvoj kalorimetrijskoj bombi, ali s obzirom na to da su u pitanju dvije nezavisne varijable, trebalo bi naći još barem jedan drugačiji pokus kako bi sastav uopće bio odrediv. Sama entalpija reakcije za određivanje sastava trokomponentnog sustava nije dovoljna.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr