Dobar dan..Pisem test i neznam neke odgovore ako mi mozete pomoci..Evo pitanja 1)Spojevi klora s metalima zovu se _____ i klor je u njima uvijek ____ valentan 2)Što su produkti? :/ 3)NApisi nazive sljedecih spojeva.. Al I3 - N2O - 4)Kojim indikatorom mozes dokazati klorovodičnu kiselinu? i 5)Koji od sljedecih sulfida željeza ima najmanji masnenu udio sumpora? a)Fe2S3 b)FeS c)FeS2 Bila bih vam jako zahvalna ako mi pomognete :)) Hvala unaprijed :))

Ime i prezime: Slunjski Anamarija slunjskica@gmail.com

-1. Nadam se da je test (sretno) prošao.

0. Mnogo pitanja na hrpi tradicionalno ne volimo, pogotovo ako služe umjetnom podizanju ocjene, pogotovo ako iza njih ne stoji znatiženja.

1. Postoji više različitih grupa spojeva u kojima se nađu i klor i neki metal. Najjednostavniji su kloridi i u njima je klor jednovalentan. U ostalima tomu nije tako.

2. Opseg pojma produkt jako ovisi o kontekstu, ali uvijek to bude nešto što je nastalo ili napravljeno. U kemiji su to one tvari čija količina raste kako reakcija odmiče.

3. AlI3 je aluminijev(III) jodid, a N2O dušikov(I) oksid.

4. Indikatorima se pokazuje da nešto jest kiselo (ili lužnato), ne identitet te tvari. Da je kiselo, pokazat će npr. crvenjenje prije žutog metiloranža. Da ima kloridâ, mogu pokazati soli srebra, olova ili žive jer u prisustvu istog daju bijele taloge.

5. Taj zadatak zbilja nije težak. Evo sličnog: Augustin ima jednu jabuku, Guinefort dvije, a Hildebrand i Aristarh dijele tri. Tko ima najmanje jabuka?

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr