1.Koji je ugljikov oksid "teži" od zraka ako je Mr(zrak)≈ 29 ? 2.Kako nastaje plin metan? Hvala! :)

Ime i prezime: mirna dedic mirna.1207@yahoo.com

Teži tj. gušći je onaj plin čija je relativna molekulska masa veća od srednje relativne molekulske mase zraka (tj. relativne molekulske mase koju bi zrak imao da je sastavljen od istovrsnih čestica). Da bi usporedila brojke, moraš ih prvo imati, a one koje ti nedostaju lako ćeš naći ako zbrojiš relativne atomske mase atoma od kojih se sastoje molekule plinova iz zadatka. Ako ti kojim slučajem nije poznato koji su to plinovi, radi se o ugljikovom(II) oksidu i ugljikovom(IV) oksidu. Inače, osim spomenuta dva, postoji još nekoliko ugljikovih oksida poput C3O2 ili C4O6.

Metan može nastati na razne načine. Većina onog širom Svemira po svojoj je prilici nastala direktnom sintezom, dok je zemaljski dobrim dijelom posljedica anaerobne razgradnje nekad žive materije. U laboratoriju se može pripraviti otapanjem aluminijevog karbida u vodi ili grijanjem smjese natrijevog hidroksida i natrijevog formijata.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr