Pozdrav! Mozda sam malo nestrpljiva pa ponovno postavljam isto pitanje, ali strah me da prvi put nešto nije bilo u redu pri slanju. Izrađujemo plakat o naj elemetima periodnog sustava pa me zanima koji element ima najveću gustoću, odnosno najteži je te koji je najranije otkriven. Unaprijed hvala, Sofija

Ime i prezime: Sofija Dzakula sofija.dzakula@gmail.com

Bitno je razlikovati dva pojma: element i elementarna tvar. Element je skup svih atoma određene vrste, dok je elementarna tvar kemijska tvar koja se ne može rastaviti na jednostavnije tvari, t.j. to je tvar koja se sastoji od samo jedne vrste atoma. Tako kisik koji je u sastavu vode pripada elementu kisiku, ali ne i elementarnoj tvari (elementarna tvar kisika je plin koji nam je nuzan za zivot). Stoga je pogresno govoriti o svojstvima (gustoćama, vrelištima, talištima i t. d.) elemenata, jer su sve to svojstva tvari, u ovome slučaju elementarnih tvari. Dakle najveću gustoću nema nijedan element, već jedna elementarna tvar. Ta je elementarna tvar elementarni osmij koji pri atmosferskom tlaku i sobnoj temperaturi ima gustoću od čak 22,6 g cm-3.

Što se tiče toga koji je element prvi otkriven, to ovisi što se pod time "otkriven" zapravo misli. Ako se misli na to koje je elemente prve čovjek dobio/vidio kao elementarne tvari, tada je najvjerojatnije prvi otkriveni element bio ugljik, budući da je još Homo erectus prije nekih 400000 rabio vatru, pri čemu je zacijelo opazio ugljen.

S druge strane, ako će se otkrićem smatrati prepoznavanje nečega kao posebne tvari, tada u nedostatku dokaza da je ugljik iz ugljena prepoznat kao posebna tvar sve do početka njegove porabe u metalurgiji početkom četvrtoga tisućljeća.

Nekakav uobičajen (iako nipošto ne neosporavan) redoslijed nalaženja prvih elemenata u pradavna vremena je: bakar, zlato, olovo, srebro, željezo (oni su bili poznati prije početka 4. tisućljeća p. Kr.). Bitno je međutim naglasiti da je prvo zaista datirano otkriće nekog elementa otkriće fosfora (1669.), dok će procjene datumâ i mjestâ otkrića onih 13 elemenata koji su tada već bili poznati vjerojatno zauvijek ostati predmetom rasprava.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr