Kako da znamo kad je reakcija ekzotermna a kad endotermna ?

Ime i prezime: Denis denis_cam@hotmail.com

Vrlo jednostavno; ako je predznak promjene entalpije reakcije negativan, što znači da se energija oslobađa iz sustava u okolinu, reakcija je egzotermna, ako je pak predznak promjene entalpije reakcije pozitivan, što znači da je sustav u se primio određenu količinu energije iz okoline, reakcija je endotermna. U načelu, oznaka veličine "promjena entalpije reakcije", naravno uzeta s predznakom, mora pisati uz samu jednadžbu kemijske reakcije, tada i samo tada moći ćemo kao što je gore rečeno ispitati je li reakcija egzotermna ili endotermna. (Jednadžba reakcije koja uza se nosi i oznaku promjene entalpije reakcije naziva se termokemijska jednadžba, jer energijske izmjene pri kemijskoj reakciji proučava termokemija.) Za neke reakcije ne moramo poznavati veličinu i predznak promjene entalpije kako bismo znali radi li se o endotermnoj ili egzotermnoj promjeni, jer je to jasno iz same jednadžbe reakcije. Takvi su procesi npr. fazni prijelazi, recimo prijelaz tvari iz čvrstog stanja u tekuće - što se, ako je tvar kristal, naziva taljenje - uvijek je obilježen uzimanjem energije od strane sustava iz okoline, dakle, uvijek je endotermni proces. Treba, znači, prije svega pažljivo ispitati samu jednadžbu reakcije, pa vidjeti znamo li već na temelju nje reći je li ona endotermna ili egzotermna!

Ako izvodimo eksperiment kojemu je svrha odrediti je li neka reakcija egzotermna ili endotermna i koliko, većinom ćemo to jednostavno moći odrediti uronivši termometar u dobro izolirani sustav u kojem reakciju izvodimo i prateći povećanje ili sniženje temperature od početnog trenutka mjerenja, pa do kraja mjerenja (i reakcije). Ako je zabilježen pad temperature u sustavu u odnosu na početni trenutak, energija je u obliku topline izašla iz sustava u okolinu, pa je reakcija egzotermna. Ako je zabilježen porast temperature u sustavu u odnosu na početni trenutak, energija je u obliku topline ušla iz okoline u sustav, pa je reakcija endotermna.

Odgovorio: Marko Grba