šta će se desiti kada olovo stavimo u solnu kiselinu?

Ime i prezime: Nermina Piragić nerma0312@gmail.com

U početku se neće dogoditi ništa, ali kroz nekoliko mjeseci pojavit će se kristalići olovovog(II) klorida.
Razlog tomu je sljedeći: olovo je metal negativnog redukcijskog potencijala, što će reći da može reducirati vodikove katione, a posljedica toga je da je olovo barem načelno topljivo u kiselinama. No, mnogo olovovih(II) soli (sulfat, klorid, jodid, bromid, fosfat, ...) nije topljivo u vodi pa se brzo po ubacivanju olova u kiselinu na njemu napravi u vodi netopljiv sloj soli koji sprečava daljnju reakciju. Preciznije, sloj soli nastaje reakcijom kiseline i olovovog(II) oksida kojim je olovo redovito presvučeno, ako je na zraku.
Međutim, nikoja izolacija nije savršena pa olovov(II) klorid ipak polako nastaje i nakon dugo vremena će ga biti u sasvim zamjetnoj količini. Ako želiš ubrzati tu reakciju, sve što treba je ubaciti komadić olova u vruću klorovodičnu kiselinu. Tada će se topljivost olovovog(II) klorida dovoljno podići da se olovo počne sasvim lijepo otapati.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr