Ime i prezime: Tea Laljek tealaljek@gmail.com

Teško mi je odgovoriti na pitanja kojima nedostaje uvod. Konkretno, nedostaje ti rečenica ili dvije u kojima bi opisala u čemu se sastoji pokus, odnosno što je trebalo napraviti. Pretpostavljam da je trebalo u niz posuda (čaša, epruveta ili sl.) uliti vodu, zatim u svaku dodati malo soka od crvenog kupusa, i zatim u svaku od posuda neku tvar (ocat, sodu bikarbonu itd.) te pratiti promjenu boje sadržaja čaše. Ako je to točan opis pokusa, onda:

1. Sok od crvenog kupusa je indikator čija boja ovisi o kiselosti/lužnatosti otopine, odnosno o pH.

2. Reći ću ti samo da je otopina sode bikarbone lužnata, otopina octa kisela, a čista voda neutralna, a ostalo zaključi sama temeljem promjene boje.

3. Literatura je skup pisanih izvora informacija kojima si se služila tijekom pripreme, izvedbe i interpretacije rezultata pokusa. U tvom konkretnom slučaju literatura je bilježnica s bilješkama sa sata kemije, zatim udžbenik kemije (jedan ili više njih), eventualno radna bilježnica, e-škola kemije i možda još poneki izvor (to ćeš ti znati bolje od mene jer ja ne mogu znati odakle si sve povadila informacije).

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr