Poštovani, imam pitanje iz organske kemije. Naizgled banalno ali mi se ne podudara sa riješenjem. Dakako da je moguće i da je rješenje krivo ali za svaki slučaj... Pogledajte priloženu sliku s obzirom da je riječ o spoju napisanom pomoću veznih crtica. http://img705.imageshack.us/img705/6291/ekemija.jpg Uglavnom u rješenjima je imenovan kao 3-metil-1-pentilcikloheksan, što ne odgovara pravilu o navođenju supstintuenata abecednim redom. Postoji li još neko pravilo ili je ipak riječ o pogreški?

Ime i prezime: Petra Ćaćić petra.cacic@gmail.com

Da, radi se o pogreški. Ispravno ime glasi 1-metil-3-pentilcikloheksan.

Smatram korisnim dodati još nekoliko napomena.

Prvo, na temelju navedenog pogrešnog imena (3-metil-1-pentilcikloheksan) ipak se može rekonstruirati ispravna struktura, pa možemo reći da je pogreška relativno bezazlena. Drugo, dobro je uočiti da navedeni spoj može postojati u obliku četiriju stereoizomera od kojih svaki ima svoje posebno ime, a to su:

(1R,3R)-1-metil-3-pentilcikloheksan
(1R,3S)-1-metil-3-pentilcikloheksan
(1S,3R)-1-metil-3-pentilcikloheksan
(1S,3S)-1-metil-3-pentilcikloheksan.

Treće, nevezano uz ovaj konkretan primjer, važno je znati da jedan spoj može imati više ispravnih kemijskih imena. To se često zaboravlja, pa se onda inzistira na jednom imenu, a ostala se proglašavaju pogrešnima ili "lošijima".

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr