može pomoć oko ovog zadatka: na stolu je mladi kemičar ostavio otvorene boce s bistrom vapnenom vodom i drugu sa zrncima natrijeva hidroksida. kad se nakon mjesec dana vratio imao je što vidjeti. što se dogodilo s vodom, sa natrijevim hidroksidom i zašto? što bi savjetovao mladom kemičaru?

Ime i prezime: Borna Erceg borna_pijanist@hotmail.com

 


Vapnena voda (otopina kalcijeva hidroksida) sklona je upijati ugljikov dioksid tako da nastaje netopljivi kalcijev karbonat, pa se otopina zamuti. Natrijev hidroksid je higroskopan, navlači vlagu, pa se onda u njoj otopi i namjesto granule, na vlažnom zraku nastaje lokvica natrijeve lužine. Ova pak dalje upija i ugljikov dioksid, tako da će nakon nekog vremena iz otopine iskristalizirati lijepi krupni kristali kristalne sode (natrijeva karbonata dekahidrata, Na2CO3*10H2O). To je lako pokazati eksperimentom; uzmi granulu natrijeva hidroksida, stavi je na satno staklo i promatraj promjene iz dana u dan.

Dakle ovisno o tome kakvi zu uvjeti u prostoriji, mladi će kemičar naći više ili manje zamućenu vapnenu vodu, vjerojatno sa slojem bijelog talga kalcijeva karbonata na dnu boce, a s druge strane ili raskvašeni natrijev hidroksid (ako je u zrak bio jako suh), otopinu natrijeva hidroksida (ako je zrak bio vlažan i iz nekog razloga vrlo siromašan ugljikovim dioksidom - u ovome slučaju u prvoj boci neće biti puno taloga), a najvjerojatnije da će namjesto granula natrijeva hidroksida naći kristale natrijeva karbonata dekahidrata.

I što savjetovati mladom kemičaru nego: pazi što radiš, pamet u glavu i drži boce s kemikalijama začepljene!

Pozdrav.


Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija