da li se može izračunati ovaj zadatak na neki jednostavnije postupak (i kraći) od onoga putem kvadratne jednadžbe? Smjesa 100 cm3 vodika i 250 cm3 jodovodika zagrijavana je na 450 °C dok se ne uspostavi ravnotežno stanje. Konstanta ravnoteže reakcije nastajanja jodovodika pri toj temperaturi iznosi 48. Izracunajte volumene pojedinih komponenata u smjesi.

Ime i prezime: marija mlinarević

Ne traži kruha preko pogače.

Inače, zadatak je lako rješiv samo uz pretpostavku da se sve zbiva pri stalnom tlaku. Uvedeš li svakom industrijalcu ili tehnologu znatno smisleniji i izvediviji stalan volumen, dolaziš do problema za koji nisam posve siguran koliko bi mi trebalo dok ga ne riješim.
No, i pored toga, ispod kvadratne jednadžbe ne možeš ići. Jedino alternativno rješenje je približno traženje rješenja. To je stvarno jednostavnije samo ako imaš već gotov program koji će ti tražiti nultočke (ili ga znaš brzo napisati) ili ako voliš satima tipkati po kalkulatoru, a stvarno smisleno kad dođeš do sustava koji su algebarski nerješivi ili kad bi računanje oduzelo previše vremena. U tvom zadatku ništa od toga nije slučaj pa se radije pomiri s povremenim kvadratnim jednadžbama.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr