moželi mi netko, ako je ikako moguće još večeras reći nešto o tome kako napraviti pokus sublimacije joda i neke zanimljive podatke o sublimaciji.... pišem seminarski, a ovo osnovno već imam..... molimmmmmmm vas!!! hvala!

Ime i prezime: Josipa Puljić yos1pa@hotmail.com

Nije to naročito složen pokus. Treba samo u epruvetu metnuti nešto joda, začepiti i zagrijati joj dno. Kad epruveta lijepo poljubičasti, može se prestati s grijanjem. Po stijenkama bi se brzo trebali pojaviti sitni kristalići joda.

Najzanimljiviji podatak o sublimaciji koji mi pada na pamet je da se jedna piroliza kadšto zove i sublimacijom, premda to očito nije. Naime, grijanjem amonijevog klorida dobiju se amonijak i klorovodik koji hlađenjem opet daju amonijev klorid. U pitanju je očito kemijska promjena tako da nije posve jasno zašto se nekad uz to veže pojam sublimacije.
Drugi zanimljiv podatak mi je to da je vrlo malo tvari koje ne mogu sublimirati i to su redovito one koje bi ispravanjem dale neke druge tvari.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr