Dobar dan! Zanima me da li se vakuum destilacijom može razdvojiti produkt (3-hidroksibutanoat) od eventualno neizreagiranog etil-acetoacetata (reaktant)? Radi se o reakciji redukcije etil-acetoacetata pomoću kvasca! Ako je moguće, odgovorite mi što prije! Hitno je! Unaprijed zahvaljujem! :)

Ime i prezime: Marija Tomac m.tomac88@gmail.com

Da bi se dvije tvari moglo razdvojiti destilacijom, bitno je samo to da su obje stabilne pri uvjetima pri kojima se destilacija provodi te da su im vrelišta dovoljno udaljena (današnja tehnologija omogućuje razdvajanje supstanci čija se vrelišta razlikuju tek za nekoliko Celzijusovih stupnjeva, ali sumnjam da se isto može postići s običnom aparaturom). Kako je tvoj zadatak ionako naći mnoštvo podataka o spomenutim tvarima (barem je lani tako bilo), sve što trebaš je usporediti im vrelišta i zaključiti što bi se dogodilo kad bi ih se pokušalo odijeliti destilacijom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr