Koliki je prirast entalpije ako 1 kg kalcijeva oksida reagira sa vodom? Jednadžba rekacije jest: CaO (s) + H20 (l) -> Ca(OH)2 (s) Jel mi možete objasniti postupak kako riješiti ovaj zadatak? I uz koju formulu? Hvala

Ime i prezime: Ivona Jeličić ivona.jelicic@hotmail.com

Promjenu entalpije (ΔH) za neki proces možemo dobiti tako da odgovarajuću molarnu veličinu, koja se zove reakcijska entalpija, ΔrH, pomnoži s reakcijskim dosegom, a ovaj je pak jednak množini (limitirajućeg) reaktanta podijeljenoj s njegovim stehiometrijskim koeficijentom. U našemu slučaju očigledno se podrazumijeva da je voda prisutna u suvišku, t.j. da je limitirajući reaktant kalcijev oksid, a kako je njegov stehiometrijski koeficijent jednak 1, kao što vidimo iz jednadžbe reakcije, to je doseg reakcije jednak množini kalcijeva oksida. Ovu pak možemo izračunati dijeljenjem zadane nam mase kalcijeva oksida njegovom molarnom masom.

S druge strane, ΔrH možemo izračunati tako da od zbira entalpija nastajanja (ΔfH) produkata oduzmemo zbir entalpija nastajanja reaktanata. Entalpije nastajanja su podatci koji se mogu naći navedeni u raznim tablicama, pa tako zacijelo i nekima otisnutima u sklopu tvojega udžbenika kemije. U našemu slučaju vrijedit će dakle da je reakcijska entalpija jednaka

ΔrH = ΔfH(Ca(OH)2) - [ΔfH(CaO) + ΔfH(H2O)].

Da bismo dakle izračunali promjenu entalpije moramo pomnožiti množinu kalcijeva oksida s reakcijskom entalpijom, t.j.

ΔH = ΔrH * n(CaO),

iliti po uvrštavanju,

ΔH = [ΔfH(Ca(OH)2) - ΔfH(CaO) - ΔfH(H2O)] * m(CaO) / M(CaO).

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr