dobar dan, imam jedan zadatak koji ne znam riješiti, pa ako biste mi mogli pomoći..:) u 500 mL otopine otopljeno je 2g NaOH. 100 mL te otopine razrijeđeno je s 900 mL destilirane vode. koliki je pH te otopine? unaprijed hvala, Klara

Ime i prezime: klara šimić klaric_sime@hotmail.com

Da bi mogla odrediti vrijednost pH (ili pOH) otopine, trebaš znati kolika je u njoj množinska koncentracija hidronijevih ili hidroksidnih iona. Ako je lužina u pitanju, lakše je krenuti od hidroksidnih, izračunati vrijednost pOH i okoristiti se činjenicom da pH i POH zbrojeni daju 14.
Množinska koncentracija hidroksidnih iona jednaka je pak množinskoj koncentraciji natrijeve lužine, a ona se dobije ako se masena koncentracija iste podijeli s molarnom masom natrijevog hidroksida. Masena koncentracija je pak omjer mase sastojka i volumena smjese, koji u ovom zadatku možeš izjednačiti s volumenom vode u kojem je hidroksid otopljen.
Razrjeđivanje neke otopine s devet puta više čistog otapala koncentraciju će umanjiti deset puta.

Matematičkim jezikom:

c1(NaOH) = γ1(NaOH)/M(NaOH)
= m(NaOH)/(V(otopina)M(NaOH))
m(NaOH)/(V(H2O)M(NaOH))

n(NaOH) = c1(NaOH)V1(NaOH) = c2(NaOH)V2(NaOH)
c2(NaOH) = c1(NaOH)V1(NaOH)/V2(NaOH)

pOH ≈ – log (c2(OH-) mol-dm3)
= – log (c2(NaOH) mol-dm3)

pH = 14 – pOH

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr