molim vas da mi izračunate relativnu molekulsku masu modre galice i gipsa(malo je kompliciranije,inače znam postupak ali tu se bunim) :S da li se tu računa i H2O koji je u sastavu i jednog i drugog??

Ime i prezime: Lucija Šešelja kseselja@net.hr

Voda se i te kako računa.

Relativna molekulska masa je zbroj relativnih atomskih masa svih atoma koji čine molekulu ili formulsku jedinku. Ukoliko su dakle u sklopu formulske jedinke sadržane i molekule vode (ili bilo čega drugoga) i one doprinose ukupnoj masi formulske jedinke.

Formulska jedinka modre galice CuSO4*5(H2O), to zanči da se formulska jedinka sastoji od jednog atoma bakra, jednog atoma sumpora, 9 (4 + 5) atoma kisika ter 10 (2 * 5) atoma vodika, a relativna molekulska masa formulske jedinke bit će jednaka zbroju jedne relativne atomske mase bakra s jednom relativnom atomskom masom sumpora, deveterostrukom relativnom atomskom masom kisika i deseterostrukom relativnom atomskom masom vodika. Drugi je pristup da s molekulama vode baratamo kao s cjelinama, t.j. prvo izračunamo Mr(H2O), i izračunamo Mr(CuSO4*5(H2O)) kao

Mr(CuSO4*5(H2O)) = Ar(Cu) + Ar(S) + 4Ar(O) + 5Mr(H2O)

Primijeti da ako u gornji izraz uvrstiš raspisanu relativnu molekulsku masu vode (Mr(H2O) = 2Ar(H) + Ar(O)), dobit ćeš isti zbroj koji je opisan prije. Posve analogno vrijedi i za gips i bilo koji drugi spoj...

Što se samog izračunavanja tiče, to ću ipak prepustiti tebi, sada kada znaš kako to ide ;).

Pozdrav!

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr