kako se Lewisovim simbolima moze prikazati slozeniji spoj (H2SO3, CHCl3..itd.)

Ime i prezime: ornella host oky012@hotmail.com

Potpuno jednako kao i one (još) jednostavnije: simboli elemenata predstavljaju atomske srži (sve osim elektronâ vanjske ljuske), crtice vezne elektronske parove, a točkice nevezne.

Strategija za crtanje Lewisovih struktura također je jednaka za mnogoatomne molekule kao i za one od samo nekoliko atoma (npr. kisik, sumporasta kiselina, kloroform, ugljikov dioksid, ...).
Prvo treba nacrtati sve atome molekule i povezati ih kako je već poznato da su povezani (prije pojave modernih metoda poput NMR-e ili difrakcije rentgenskog zračenja na kristalnim uzorcima točne strukture molekula nekad nisu bile poznate pa bi u optjecaju bilo i više jednako neopovrgnutih prijedloga), a zatim prebrojiti sve valentne elektrone (treba uzeti u obzir i eventualni naboj molekule). Iza toga valentni elektroni se postavljaju u prikaz molekule. Prvo kao vezni koji već jesu tamo, a zatim kao nevezni, i to tako da elektronegativniji atomi dobivaju nevezne elektronske parove prije onih elektropozitivnijih. Tu treba paziti na iznimke od pravila oktetâ.
Na kraju još treba neke nevezne elektronske parove prebaciti u vezne vodeći se time da se nabojni brojevi atoma budu što manji. Ako je moguće, posebno treba eliminirati višestruko nabijene atome te suprotne naboje na susjednim atomima. Moguće je da sređivanje dade više od jedne Lewisove strukture molekule. To ne znači da je neka od njih ispravnija od ostalih ili da je netko pogriješio u crtanju, već se odaje nemoć Lewisove teorije u jednoznačnom opisivanju nekih sustava. Činjenica je ipak da je današnja vrijednost Lewisove teorije u prvom redu od edukativnog značaja.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr