Molim vas odgovor na ovaj zadatak: U jednom skladištu kemikalija netko je u metalni pocinčani lonac od 20L ulio oko 10L klorovodične soli. U skladište je ušao radnik sa zapaljenom cigaretom. U tom je trenutku došlo do snažne eksplozije u kojoj je radnik zadobio teške ozljede. Pitanja: 1.Objasni što je izazvalo eksploziju. 2.Što je u ovom događaju pogrešno napravljeno? 3.Napiši jednadžbu reakcije u zadatku.

Ime i prezime: Borna Erceg borna_pijanist@hotmail.com

Znanja koja su ti potrebita za odgovoriti na tvoja pitanja su sljedeća:

0. Pod "10L klorovodične soli" zacijelo misliš "10L klorovodične kiseline".

I. Mnogi metali, primjerice cink, reagiraju s kiselinama, primjerice klorovodičnom, tako da se u njima otapaju pri čemu nastaje vodik.

II. Vodik je zapaljiv plin. Njegova smjesa s kisikom ili zrakom je eksplozivna, tj. eksplodira ukoliko u doticaju s izvorima topline poput plamena, električne iskre ili žar cigarete

III. Prema Zakonu o zaštiti na radu, u kemijskim laboratorijima i skladištima kamikalija pušenje je najstrože zabranjeno.

Činjenice 0. - II. zacijelo bi trebao znati iz dosadašnje nastave kemije, a III. je nekako zdravorazumski. Njihgovom primjenom na opisani slučaj vjerujem da ćeš moći odgovoriti na navedena pitanja.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr