Zasto se u javnosti prezentira da je spavanje u prostoriji gdje ima dosta posuda sa cvijecem stetno za zdravlje i da li je to istina?Da li to ima veze s tim sto se prilikom fotosinteze stvara furaldehid - CH2O,te da li je ta tvar mozda stetna za zdravlje?

Ime i prezime: Mugdim Cepic mugdim.cepic@zg.hinet.hr

 


Znam za priče o tome da nije dobro spavati u prostorijama s puno bilja, ali moram priznati da nisam čuo ništa o aldehidima koje bi te biljke potencijalno oslobađale. Inače se spominje kao glavni uzrok eventualnih problema smanjenje koncentracije kisika tijekom noći. Zelene biljke danju dobivaju energiju fotosintetskim reakcijama, ali bez svijetlosti, poput većine drugih živih bića (kao i nezelenih biljnih dijelova), uzimaju kisik iz zraka za oksidaciju hranjivih tvari. Jesi li možda spomenuo formaldehid zato što se ta formula piše u općenitim reakcijama fotosinteze? Tj. ovako:
CO2 + H2O -> CH2O + O2

Ovdje CH2O ne označava formaldehid, već sve ugljikohidrate (prvenstveno glukozu) koji mogu na kraju nastati. Tako se piše jer je omjer ugljika, vodika i kisika u jednostavnih ugljikohidrata upravo 1:2:1. Osim toga organski spojevi u većini biljaka nastaju fotosintezom još danju.
Biljke inače troše dosta malo kisika jer su prilično neaktivne. Čini mi se da ni konzumacija kisika u tami ne bi trebala biti posebno problematična.

Ako još nešto doznam o povezanosti problema sa spavanjem i cvijeća, dopunit ću svoj odgovor. Do tada - lijep san!!
@@

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija