Je li moguće S2-(aq) izravno oksidirati u SO42-(aq)? Ako da, koji reagens bismo koristili i kojeg predznaka bi bio prirast entalpije te reakcije?

Ime i prezime: Ivana Tadin bluebottle@net.hr

Sve je moguće ako ništa ne znaš.

Vođen tom mišlju, rekao bih da jest moguće, pod uvjetom da direktnom oksidacijom smatraš proces u kojem neće biti jasno izdvojeni međuprodukti. Inače sam vrlo skeptičan prema mogućnosti da u nekom elementarnom procesu sulfidni anion dobije četiri atoma kisika.
Ako bih želio neki sulfid prevesti u sulfat (u stvarnosti bih radije izveo obrnuto), prvo bih ga pokušao spaliti u kisiku ili zraku. Jedine tomu slične reakcije za koje znam da se masovno izvode jesu oksidacije sulfidnih ruda. No, u njima ne nastaju sulfati već oksidi metalâ i sumpora. S druge strane, polaganom oksidacijom istih sulfida na zraku znadu nastati sulfati pa tako nešto vjerojatno može ići ako se nađu odgovarajući uvjeti.
Kod otopina ima smisla govoriti samo o sulfidima alkalijskih i zemnoalkalijskih metala te amonijaka jer ostali nisu topljivi u vodi. Moglo bi se i tu pokušati s kisikom, a vjerojatno i s vodikovim peroksidom, dušičnom kiselinom, permanganatima, kromatima, ... Ipak, izvjesno je da će to ići preko hrpe međuprodukata. Primjerice, mislim da će kromati i permanganati sulfide prevesti u sumpor za koji ne znam koliko se lako dalje oksidira. U svakom slučaju, žestoki oksidacijski uvjeti jesu pouzdan put pretvorbe sulfida u sulfat. Ako ništa drugo ne upali, zlatotopka hoće.

Za entalpiju bih rekao da je dosta negativna, budući da se radi o oksidaciji, ali puno lakše i pouzdanije je usporediti standardne entalpije nastajanja (istometalnih) sulfida i sulfata.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr