Poštovani, Postavila bih Vam par pitanja vezana uz pokuse sa klorom.Zanima me kakva će biti reakcija u epruvetama u kojima je oslobođen klor nastao reakcijom između kalijevog permaganata i klorovodične kiseline, ako: a) u epruvetu stavimo užareno željezo (željeznu vunu) b) u epruvetu stavimo užareni antimonov prah c) u epruvetu stavimo užarenu bakrenu žicu i što će se dogoditi sa žicom ako je ponovno zagrijavamo nad plamenom Isto bih vas zamolila da mi opišete pokus gorenja natrija u kloru, ako možete. Puno Vam hvala.Darija

Ime i prezime: Darija Pribanić pin9dream@live.com

Skoro svi (jedino antimon mi je upitan) spomenuti pokusi trebali bi se dati izvesti u jednoj gimnaziji, a u današnja vremena će kakav poduzetan učenik kojem izvođenje (ili barem gledanje) nije omogućeno lako naći snimke tih reakcija.
Što se tiče ishodâ, onaj s natrijem je dosta izvjestan, a za željezo i bakar je poznato da s klorovodikom daju niže, a s klorom više kloride. Antimonov(V) klorid se pak dobiva provođenjem klora kroz rastaljeni antimonov(III) klorid (u alkemijska vremena poznat i kao antimonov maslac) koji nastaje reakcijom antimona i klora. Bakrena žica koja na sebi ima nešto bakrovih klorida ključan je predmet Beilsteinove probe o kojoj se ovdje nedavno pisalo.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr