Koji su produkti reakcije aluminijevog oksida s natrijevom lužinom te dokaz otopine?

Ime i prezime: Josip Glavić josipgl@yahoo.com

Rekao bih da je produkt samo jedan, natrijev tetrahidroksoaluminat, ali općenito je dosta nezdravo govoriti o konkretnim solima kad su otopljene u vodi, pogotovo ako su jako sklone hidrolizi, što natrijev tetrahidroksoaluminat svakako jest.
Drugo pitanje baš i ne razumijem. Da bi pokazao da je nešto otopina, trebaš samo pokazati da je tekuće i da će po hlapljenju otapala ostati nekakav talog, da će se destilacijom naći još barem jedna komponenta ili da će se grijanjem izlučiti neki plin različit od otapala (općenito, da ima još nečega).
Želiš li dokazati da je otopina baš određenog sastava, treba dokazivati komponentu po komponentu. To se može izvoditi klasičnom analizom, ali i spektroskopski.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr