Poštovani, molio bih Vas ako biste mi mogli odgovoriti na sljedeća pitanja: 1) Može li se reći da je emulzija nestabilna tekuća tj. smjesa? 2) Kod teorije atoma Josepha Jamesa Thompsona koju je iznio 1899., može li se reći da je atom pozitivno nabijena kuglica u kojoj plivaju sićušni negativno nabijeni elektroni? Može li se za termin "plivaju" reći možda plutaju ili se gibaju? Molim Vas za što hitniji odgovor. Unaprijed zahvaljujem. Srdačan pozdrav. Vlatko.

Ime i prezime: Vlatko Smiljanić vlatko.smiljanic@gmail.com

Da je nestabilna, može se reći samo za onu emulziju koja jest nestabilna. Ako bi bila stabilna (kao npr. majoneza), onda time ne bismo izrekli istinu o njoj.

Thompsonova se teorija ne bavi puno točnim načinom bivanja elektronâ u atomu, nego samo kaže da su oni negdje unutra. Točan izraz kojim bi se moguće njihovo ponašanje opisalo stvar je ukusa onoga koji taj izraz rabi. Drugim riječima, slobodan si voditi se tuđim rješenjima koliko i vlastitom inventivnošću.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr