Žašto se magnezijeva vrpca zapali?

Ime i prezime: Robert Pofuk OS-Novi-Marof

Malo ću preoblikovati pitanje: Zašto magnezij može gorjeti (pretpostavljam da si to htio pitati)?

Magnezij je reaktivan metal. Ne reaktivan poput natrija, kalija ili kalcija, ali lakše reagira s kiselinama, kisikom, klorom i drugim tvarima od većine drugih metala. S kisikom magnezij reagira dajući magnezijev oksid, spoj u kojem su magnezij i kisik vrlo čvrsto vezani. U reakciji se oslobađa mnogo energije. Ako reakcija teče brzo, razvija se velika količina svjetlosti i topline (magnezij gori). Da bi magnezij počeo gorjeti moramo mu dovesti energiju da reakcija započne (moramo ga zapaliti). I na običnim temperaturama magnezij se spaja s kisikom iz zraka (uz oslobađanje iste količine energije, ali postepeno i bez svjetlosti). Na površini se stvori tanki sloj magnezijeva oksida koji ga zaštićuje od daljnjeg propadanja. Zbog istog tog sloja oksida magnezij nije lako ni upaliti. Obično se prvo površina izbrusi da se ukloni taj oksid.

Neki metali su toliko reaktivni da se zapale spontano stajanjem na zraku na sobnoj temperaturi (npr. kalij). Željezo se neće upaliti samo (to ti je valjda jasno), ali tanke željezne žičice mogu izgorjeti u plamenu svijeće.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr