Kolika bi trebala bit površinska napetost da može podnjet težinu čovjeka do npr. 70kg i da li je živa sposobna podnjeti takav teret sa do 5 puta jačom napetošću?

Ime i prezime: Sanjin Traunkar sanjintraunkar@gmail.com

Voda ima dostatnu površinsku napetost da drži čovjeka, samo treba imati cipele jako širokih đonova pametno dizajnirane površine. Životinje manje od nas mogu stajati na površini vode i s manjom dodirnom površinom, a neke koriste i dodatne trikove kako bi se kretale po vodi.
U živu pak nitko neće potonuti iz vrlo jednostavnog razloga: nije za to dovoljno gust. Na površini žive većinu predmeta držat će uzgon, a ne površinska napetost.

Inače, ovo je pitanje za fizičare, a ne kemičare zbog čega sam izbjegao baviti se brojkama. Ako si pak kojim slučajem maštao o šetnji površinom kakve tekućine, bolje bi bilo da takve egzibicije prepustiš majstorima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr