izračunaj koliko kuhinjske soli,akoliko vode treba za pripremu 25 kg otopine u kojoj je maseni udio NaCl 5%. hitno je

Ime i prezime: petra kossi mala-5

Tebi možda je hitno, ja pak ne vidim razloga za žurbu. U krajnjoj liniji, ako s ovim imaš problema, neću ni pomišljati kako stojiš sa zadacima koji jesu složeni. Tako da nije trivijalan posao pomoći ti (rješavanje zadataka ne smatram pomaganjem).
Jedan od načina kako započeti sa zadatkom je čisto matematički, uz upotrebu znanja koja dobiješ u sedmom razredu:

m(sol) + m(voda) = 25 kg
m(sol)/(m(sol) + m(voda)) = 0,05

Otopina se sastoji samo od soli i vode, što će reći da je zbroj masa jednog i drugog jednak masi otopine. Definicija masenog udjela pak jest omjer mase sastojka i mase smjese. Iz dvije jednostavne jednadžbe koje iz toga proizlaze mogu se dobiti nepoznanice koje tražiš.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr