Dobar dan dali bi mi mogli napisati redox jednadžbe za ove elemente (Al i Br2) i (Al i I2)

Ime i prezime: marko furlan marko.furlan@msn.com

Pojam "redoks-jednadžba" nije baš bremenit smislenošću, pogotovo ne sa stranim slovima. Kemijska jednadžba je kemijska jednadžba, kakav god proces opisivala. Među kemijskim jednadžbama ima onih kod kojih se oksidacijska stanja atoma mijenjaju i onih kod kojih se to ne događa. Kako probleme pri izjednačavanju češće stvaraju one prve, smišljeno je zato više različitih metoda kojima se te probleme izbjegava. Nešto više o tomu možeš pročitati ovdje.
Tvoji zadaci su prejednostavni da bi trebalo pribjegavati parcijalnim jednadžbama, ali ako netko baš inzistira na takvom pristupu, napisat ću parcijalne jednadžbe za reakcije metalâ s nemetalima općenito:

M → Mm+ + m e-
Xn + np e-n Xp-

U njih sad možeš ubaciti što želiš. Samo ih treba pomnožiti odgovarajućim koeficijentima i zbrojiti da dobiješ jednadžbu kemijske reakcije.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr