Pozdrav, zanimaju me odgovori na ova tri pitanja!? Je li aktivni ugljen kemijski spoj ili smjesa tvari? Što je zapravo izgaranje vodika u kisiku? Je li amonijak plin ugodna ili oštra mirisa?

Ime i prezime: Bruno D. bruno.diklic@net.hr

1. Aktivni (ili aktivirani) ugljen nije ni kemijski spoj, ni smjesa tvari. Aktivni ugljen je elementarna tvar, konkretno aktivni ugljen je jedan od oblika elementarnog ugljika (uz grafit, dijamant, fulerene itd.). On, doduše, može sadržavati i razne primjese, no ne u tolikoj količini da bi ga se zbog njih smatralo smjesom u klasičnom smislu. Više o aktivnom ugljenu pročitaj ovdje.

2. Ne razumijem pitanje. Pokušaj ga preformulirati, npr. "Je li izgaranje vodika u kisiku fizikalna ili kemijska promjena?", "Je li izgaranje vodika u kisiku endotermna ili egzotermna kemijska reakcija?", "Je li izgaranje vodika u kisiku spontani proces?", "Dolazi li pri izgaranju vodika u kisiku do oksidacije ili do redukcije vodika?"...

3. Amonijak je plin oštra i neugodna mirisa. Amonijak nastaje raspadom mokraće, pa se tako u svakodnevnom životu s mirisom amonijaka susrećemo npr. na selu u stajama (štalama).

Na kraju, želim ponovno, po ne znam koji puta, zamoliti da se pitanja postavljaju jedno po jedno, a ne više njih odjednom.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr