Možete mi reći kako izjednačit Zn+HCl i objasniti mi postupak

Ime i prezime: Marko Lauš lau.marko72@gmail.com

"Zn + HCl" nije kemijska jednadžba (prije opis nekakvog sustava za koji ne bih rekao da će takvim i ostati) pa izjednačavanje nije smisleno. Prvo trebaš znati sve sudionike reakcije (i reaktante i produkte) te napisati neizjednačenu kemijsku jednadžbu:

Zn + HCl → ZnCl2 + H2

Iza toga slijedi izjednačavanje. Ono se uvijek svodi na to da kraj sudionikâ reakcije dopišeš neke brojke kako bi konačan zbir atoma s jedne i druge strane strelice bio isti. Postoje razne taktike kako to izvesti i o tomu se na e-školi već pisalo pa ne bi bilo zgorega poslužiti se tražilicom.
U ovom slučaju trebaš dopisati samo jednu brojku i nešto mi govori da ćeš lako dokučiti koja je to i kamo treba ići. Dovoljno je usporediti lijevu i desnu stranu jednadžbe te zaključiti čega je jednako s obje strane, a čega negdje fali.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr