Zašto nema podataka za pH otopine bakrovog(II) oksida?

Ime i prezime: Jure Bebic jurebebic@gmail.com

Kako nema? Vrijednost pH zasićene otopine bakrovog(II) oksida iznosi 7, ako je otopina vodena.

Razlog tomu je što bakrov(II) oksid nije naročito topljiv u vodi, čak bi se moglo reći da uopće nije topljiv. Želiš li bakrov(II) oksid ikako otopiti u vodi, morat će u njoj biti ili jake kiseline ili jake lužine (najbolje amonijeve), a u takvim slučajevima pH nekad i nije mjerljiv. K tomu, onda nećeš dobiti otopinu bakrovog(II) oksida, već neke bakrove soli ili kakvog kompleksa. Uzmeš li pak čistu vodu i metneš u nju bakrovog(II) oksida, neće se dogoditi ništa osim što će se oksid namočiti, a voda zaprljati.
Nadalje, zaluži li se otopina kakve bakrove(II) soli, iz nje neće ispadati bakrov(II) oksid, već hidroksid. Oksid s vodom prvo mora reagirati dajući hidroksid koji se također tek neznatno otapa u vodi. Drugim riječima, bakrov(II) oksid kao takav ni ne može biti topljiv u vodi, baš kao što ne može ni većina metalnih oksida, jer im je otapanje u vodi kemijska, a ne fizikalna promjena. Uzmemo li pak umjesto njega hidroksid, može se naći da konstanta produkta topljivosti iznosi 2,2 · 10-20 mol3 dm-9. Kako bakrovi(II) ioni u vodi rade štošta, a treba ubaciti u igru i autoionizaciju vode, nije mi se dalo zabavljati s računima, a onaj pouzdano pogrešni pokazuje ipak da su koncentracije čestica u zasićenoj otopini reda veličine 10-7 što će reći da pH sigurno neće odmaknuti daleko od 7. Tako da mi ona prva rečenica vrijedi, makar je krcata proizvoljnim pretpostavkama.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr