Možete li mi objasniti kruženje ugljika u prirodi?

Ime i prezime: karolina tupek karolina.tupek@zg.hinet.hr

Između organizama i okoliša (voda, zrak, sediment...) neprestano cirkulira ugljik sadržan u organskoj tvari i anorganskim spojevima (najčešće kao CO2). Organizmi umiru, bivaju pojedeni, mikrobi ih razgrađuju, metaboličkim aktivnostima nastaju nekad ugljikov dioksid, nekad metan, te plinove iskorištavaju drugi organizmi (npr. zelene biljke vežu CO2), ugljik se veže u minerale (kalcijev i magnezijev karbonat) ili oslobađa njihovim otapanjem... ugljik neumorno šeće amo-tamo. Kružni tok ugljika pomalo je dosadan termin kojim nazivamo vječnu Odiseju ugljika po našem planetu. Drugi bioelementi, kisik, dušik, sumpor, fosfor..., također imaju svoje putove.
Karolina, u udžbenicima iz kemije i biologije vjerojatno ćeš naći više o kruženju ugljika. Ali bolji izbor su znanstveno-popularne knjige iz područja biologije i zaštite okoliša (ekologije). Raspitaj se kod svog nastavnika/nastavnice i pogledaj u školskoj knjižnici.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr