Znaci u redoksu reagiraju kalijev permanganat i oksalna kiselina. Ionski ovako: MnO4 + C2O4(2-) + H(+) -> Mn(2+) + CO2 + H2O. E sada redoksima oks. je C2O4(2-) -> 2CO2 + 2e-; a red. MnO4 + 8H(+) + 5e- -> Mn(2+) + 4H2O. Kad se to izjednaci dobije se 5C2O4(2-) + 2MnO4(-) + 16H(+) -> 2Mn(2+) + 10CO2 + 8H2O. Otkud ovdje nama 16 kationa vodika ako imamo samo 5 aniona C2O4?? I zasto pobogu nema redukcije vodika koji je iz H+ otiso u H2O?? Mn2+ je kation kojeg tocno iona?? Moze li mi netko napisati jednadbu u neionskom obliku, jer ovo mi je potpuno besmisleno. Molim odgovor sto brze, test je vrlo uskoro, a ja zelim 5 ;) P.S. Ima li nacina da indeksiram i eksponiram, jer jednadbe su necitljive?

Ime i prezime: Luka Filipović lk.filip@gmail.com

 


Šest nedostajućih hidrona dade se (misaono) nadoknaditi na dva načina: ili dodatkom neke kiseline, ili pretpostavkom da je došlo do zaluženja otopine. Puno je praktičnije ipak dodati neku kiselinu jer se permanganati do manganovih(II) iona reduciraju tek u kiselom mediju.
Redukcije vodika stvarno nema. I u hidronima i u vodi oksidacijski broj vodika je isti.
Mn2+ je kation mangana. Što ti znači kation iona?
Smislenost kemijske jednadžbe određena je time jesu li smislene (tj. postoje li stvarno) jedinke koje se u njoj spominju te je li dobro izjednačena. Hoćemo li u nju staviti konkretne reaktante ili samo bitne čestice, stvar je slobodne volje. Prvu mogućnost ovdje ni ne mogu izvesti jer nisi dao identitete reaktanata. No, možeš to lako i sam urediti pretpostavivši primjerice da je u zadatku bio kalijev permanganat zakiseljen sumpornom kiselinom.

Koliko mi je poznato, pri postavljanju pitanja ste osuđeni na teško čitljive jednadžbe, ali to ne smeta dok god su pitanja razumljiva.
Sretno na ispitu (ako već nije prošao)!

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 


Upravo sam provjerio kako funkcionira postavljanje pitanja i ispada nešto funkcionalnijim no što sam mislio tako da moju opasku o osuđenosti možeš slobodno ignorirati.

Ukratko, želiš li da nešto bude u indeksu, u eksponentu, u italiku ili podebljano, trebaš prije i nakon tog komada teksta nešto upisati u izlomljene zagrade (<>). Oznaka za početak eksponenta je "sup", za početak indeksa "sub", za italik "i", za podebljano "b", a za potcrtano "u". Na kraju kako li već uređenog teksta ide desno nagnuta crta s istom oznakom kao i na početku (/sup, /sub, ...). Sve to, naravno, u izlomljenim zagradama. Zapravo, kako su ove stranice složene u PHP-u, upute za uređivanje teksta lako možeš naći i po raznim tutorijalima diljem Interneta.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija