Poštovani, aceton kao 2- propan-keton postoji u dva oblika: keto i anilni oblik. Kakvi se njihove strukturne formule? Hvala vam unaprijed!

Ime i prezime: Andrijana Kolosa andrijana.kolosa@gmail.com

Prvo moram ispraviti neke pogreške u tvom pitanju. Aceton se zove još i dimetil-keton, a također i propanon. Neki pišu propan-2-on, međutim tu dvojku nije potrebno pisati, jer postoji samo jedan propanon (druga je stvar s recimo pentanonom, gdje treba naglasiti je li riječ o pentan-2-onu ili pentan-3-onu).

Tautomerni oblici acetona koje spominješ zovu se keto-oblik i enolni oblik. Keto-oblik je oblik koji sadržava keto-skupinu, i on je zastupljeniji, a enolni oblik je manje zastupljeni oblik s dvostukom vezom i hidroksilnom skupinom. Enolni oblik acetona mogli bismo nazvati prop-1-en-2-ol.

O keto-enolnoj tautomeriji pisao sam ovdje. Za poseban slučaj acetona u opću formulu treba uvrstiti da je R1 metilna skupina (CH3), dok su R2 i R3 atomi vodika. Nadam se da ćeš iz tih podataka moći konstruirati strukture jednoga i drugoga oblika.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr