Što određuje stabilnost izotopa? Kako znamo koji je izotop stabilan a koji nije? I da li je u praksi moguće stvoriti T2O (znači vrlo tešku vodu (tricij i kisik)). Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Tomislav Lukić lukic_tomislav@yahoo.com

Dobro pitanje.

Za stabilnost jezgre odlučujući je omjer protona i neutrona. Budući da se pozitivno nabijeni protoni odbijaju potrebni su neutroni kako bi im dali malo mjesta za disanje. Ispočetka je omjer protona i neutrona u jezgri stabilnih izotopa 1:1, ali kod težih elemenata približava se 1:2. Priča je malo kompliciranija od toga, s tim da je ovo "malo" eufemizam eufemizma.

Empirijski, tj. iskustvom. Postoje neke metode koje predviđaju stabilnost izotopa još neotkrivenih elemenata, ali eksperiment i iskustvo su bolji.

Super-teška voda u jako malim količinama postoji u prirodi. Njezino postojanje u "običnoj" vodi koristi se u neke dijagnostičke svrhe. Moguće ju je i stvoriti, mada osobno ne bih znao na koji način.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr