Što je izomerija?

Ime i prezime: ivana matković brankica.matkovic@os.hinet.hr

Ukratko - izomerija je pojava da više različitih spojeva (različite strukture) ima istu molekulsku formulu, a ti se spojevi tada nazivaju izomerima.
Zgodan primjer (i najstariji, jer je prvi dokaz izomerije), još iz 1828., su amonijev cijanat i urea. Oba spoja imaju molekulsku formulu CH4N2O. Međutim, amonijev cijanat je ionski spoj s ionima NH4+ i CNO-. Urea izgleda potpuno drugačije:

Nekoliko je vrsta izomerije. Konstitucijski (strukturni) izomeri imaju različit redoslijed vezanja atoma. Tu spadaju i spojevi iz gornjeg slučaja. Zanimljivije su molekule stereoizomera koje su složene na isti način (istim redom), ali atomi zauzimaju različit raspored u prostoru. Evo primjera:

[slika]

Za više o izomeriji pogledaj u udžbenicima iz organske kemije jer su izomeri najbrojniji među organskim spojevima.
@@

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr