Izračunajte koji se broj molekula vode nalazi u 1l vode. Molim vas! Sto prije odgovorite!

Ime i prezime: ivan franjic ivanaf94@hotmail.com

Inzistiranje na brzini može nam samo dati do znanja da se radi o nekakvoj zadaći i tako nas demotivirati u žurbi e kako ne bi smo dodatno pokvarili ionako nezadovoljavajući sustav ocjenjivanja đakâ. Ipak, pretpostavljam da prijedlog postupka neće štetiti.
Ako znamo volumen tekućine, pomoću gostoće možemo izračunati njezinu masu. Pretpostavimo li da su tlak i temperatura nama normalni i da se u zadatku ne traži velika preciznost, može se uzeti da gustoća vode iznosi približno 1000 kg m-3. Jednom kad znamo masu, možemo istu podijeliti masom jedne molekule vode i tako dobiti broj molekula vode.
(Masa jedne molekule vode dobije se množenjem relativne molekulske mase vode s unificiranom atomskom jedinicom mase.)

Ako ti nešto od ovoga nije jasno, javi nam se opet s preciznijim pitanjem. Svrha e-škole nije da se rješavaju zadaci, već da se đacima pomogne da ih riješe sami (naravno, to joj nije jedina svrha).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr