Zašto je kondenzacija ujedno naziv i za prelazak iz plinovito u tekuće i za prelazak iz plinovitog u čvrsto?Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Saša Budimski sbudimski@net.hr

Pogledaš li u kakav etimološki ili enciklopedijski rječnik, možeš naći da riječ kondenzacija dolazi od latinskog predmetka com- koji znači s i pridjeva densus koji znači gust. Poradi toga kondenzacija znači isto što i zgušnjavanje, a to ne precizira u koje se agregatno stanje nešto zgusne. S te strane zato kondenzat može biti čvrst ili tekuć, a često se i čvrsto i tekuće stanje zajednički zovu kondenziranim agregatnim stanjima (slično, tekuće i plinovito stanje se nazivaju fluidnima).
Inače, oko imena pojedinih promjena agregatnih stanja u nas ne postoji jedinstveno stajalište tako da je moguće da ćeš ponegdje naletjeti i na drugačija (primjerice, sublimaciju ili resublimaciju za prelazak plina u čvrsto stanje).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr