Možete li mi napisati reakciju dobivanja 1,3-dijodpropana? Hvala unaprijed

Ime i prezime: Ivana Kamenarić ivana-1.g@hotmail.com

Pretpostavljam da misliš (ili autor zadatka misli) na reakciju ciklopropana i joda. Ciklopropanski spojevi mogu reagirati kao nukleofili pri čemu se prsten otvara i nastaju produkti 1,3-adicije. S tom informacijom ne bi trebalo biti teško napisati reakciju.
No, spojevi s tročlanim prstenovima češće su produkti nego polazne supstance tako da nisam siguran koliko je smisleno cijepanje ciklopropana da bi se dobilo 1,3-dijodpropan.
Druge rute za dobivanje su dosta kompliciranije. Primjerice, može se krenuti od dietil-malonata ili malonske kiseline i reducirati ju do alkohola koji se zatim može prevesti u dijodid kuhanjem s nekim jodidom u kiselom i bezvodnom mediju.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

1,3-Dijodpropan je najjednostavnije pripraviti reakcijom 1,3-dibrompropana (ili 1,3-diklorpropana) s natrijevim ili kalijevim jodidom u vrijućem acetonu. Jednadžba reakcije glasi:

Br(CH2)3Br + 2 NaI → I(CH2)3I + 2 NaBr

Alkil-jodidi su inače dosta osjetljivi na svjetlo, pa ih treba čuvati u neprozirnim posudama. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr