Streckerova sinteza fenilalanina iz odgovarajućeg aldehida i relativna konfiguracija tog proteina? Kako bi, kojoj reakcijom i kojim reagensima stearinsku kiselinu prevela u oleinsku? UNAPRIJED HVALA!!!!!

Ime i prezime: Monika Horvat mhorvat1989@gmail.com

Želimo li Streckerovom sintezom pripraviti fenilalanin, treba krenuti od fenilacetaldehida, C6H5CH2COH. U prvom stupnju reakcijom fenilacetaldehida s amonijevim kloridom i kalijevim cijanidom nastaje nitril fenilalanina. Taj se nitril zatim hidrolizira kuhanjem u kiseloj vodenoj otopini pri čemu nastaje željeni fenilalanin. Tako pripravljeni fenilalanin bit će racemičan, tj. radit će se o smjesi jednakih dijelova lijevog i desnog fenilalanina.

Stearinsku kiselinu bilo bi jako teško, da ne kažem nemoguće, prevesti u oleinsku. Obrnuto je puno lakše: oleinsku kiselinu možemo katalitičkim hidrogeniranjem pri povišenom tlaku (dobar katalizator je npr. nikal, paladij ili platina) prevesti u stearinsku.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr