Kako nastaju špilje i vapnenac? Odgovorite brzo! Unaprjed hvala!

Ime i prezime: Biba Bingula mala_bibi@hotmail.com

U ovom slučaju, mogao bih kašnjenje s odgovorom, mjesto inzistiranjem na brzini (brzina miriše na zadaću, a nije mi problem opet reći da gotova rješenja uništavaju kreativnost pa ih smatram vrijednim izbjegavanja), pravdati i pomalo zbunjujućim pitanjem. Izuzme li se mogući odgovor: "Ako je drugo u prvom, onda djelovanjem vode.", pitanje je korisno pocijepati u dva.
Ono o špiljama može početi s istim odgovorom, dakle djelovanjem vode, s tim da se sad može dodati da su špilje obično pojava na vapnenačkim terenima, gdje voda može postupno rastakati stijenje i praviti rupe u njemu. Nakon mnogo vremena te rupe mogu biti i dosta ogromne pa ih zovemo špiljama ili jamama, ovisno o tomu čime bi skakanje u njih rezultiralo. Rastakanje vapnenca posljedicom je djelovanja ugljikovog dioksida otopljenog u vodi na kalcijev karbonat pri čemu nastaje u vodi topljiviji kalcijev hidrogenkarbonat. Također mogu djelovati i druge kiseline, ako ih se nađe u vodi.
Vapnenac uglavnom nastaje od koralja koji s vremenom naprave ogromne (koraljne) grebene (onaj istočno od Australije je vidljiv iz Zemljine orbite i najveća struktura koju su napravila živa bića) i ljušturica raznih mikroorganizama koje se talože na morskom snu. Više o kalcijevom karbonatu u prirodi te o njegovim polimorfima možeš pročitati u odgovorima Kristijana A. Kovača. Preporučam ova dva.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr