molim vas pomozite....ovaj zadatak mi je za peticu iz kemije... nije mi jasno kako izracunati relativnu atomsku amsu ako mi je poznata masa protona 1.673*10-27 kg, masa neutrona 1.675*10-27 kg i masa elektrona 9.109*10-27 kg hvala unaprijed pozdrav :)

Ime i prezime: gabrijela margic gabi.margic@gmail.com

Načelno, sve što trebaš je pozbrajati mase svih čestica koje čine atom (primjerice, za ugljik-14 to je po šest protona i elektrona te osam neutrona) i podijeliti dobivenu masu s unificiranom atomskom jedinicom mase (u = 1,6605 ∙ 10-27 kg).
U stvarnosti će ta masa biti (ne jako) pogrešna jer se pri stvaranju većih atomskih jezgara od manjih oslobađaju ogromne količine energije sve do atoma željeza, nakon čega energija koja bi se nastajanjem jezgre od nukleona oslobodila opet opada, posljedica čega je i gubitak mase, što opisuje (popularna) Einsteinova relacija E = mc2.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr