Navedi jedan primjer za adheziju i jedan za koheziju. Koja je razlika? Hvala :)

Ime i prezime: Lea Črnčec leacrncec@msn.com

Ponašanje ljudi može poslužiti kao lijep primjer za oba fenomena. Primjerice, ljudi koji na stanici čekaju tramvaj ne stoje bilo kako, već ih je obično najviše uz rub tramvajske pruge, tamo gdje će stati tramvaj. Drugim riječima, ljudi prianjaju uz rub pruge, što je adhezija jednako kao i kad kapljice vode prianjaju uz staklo.
Grupice ljudi pokazuju i koheziju. Rijetko će se kad desiti da hrpa ljudi bude baš raspršena. Redovito se taj ljudski plin kondenzira u manje ili veće hrpice (kapljice, a ako pogledaš hrpicu ljudi koji razgovaraju, zamijetit ćeš da formiraju kružne oblike) čiji elementi pritom stvaraju međusobne interakcije, što će reći da komuniciraju. Ponašanje školske djece možda je i najuočljiviji primjer. Komunikacija unutar pojedinih razreda redovito je puno veća nego između njih.

U oba slučaja bitno je stvaranje interakcija. Kod adhezije čestice neke tvari koje se nalaze na površini vežu se na površinu neke druge tvari (ljudi za rub pruge jer će tako prije ući u tramvaj). Kod kohezije je bitno međusobno povezivanje čestica (ljudi se skupljaju u grupice jer tako mogu međusobno komunicirati).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr