kako izolirati ili neutralizirati X-klorid dihidrat iz smjese x-klorida i x-klorid dihidrata da ostane samo ovaj prvi X-klorid? hvala unapred, cijenim svaki pokusaj, odgovor ili bar objasnjenje, komentar na pitanje

Ime i prezime: ivan matan matan@gmail.com

To ti jako ovisi o iksu. Najlakše je sve skupa zagrijati u nadi da će se dihidrat raspasti i ostaviti za sobom još bezvodne soli. Ako to ne ide, možda bi još mogla upaliti kakva prekristalizacija iz nevodenog otapala (primjerice, apsolutni etanol ili metanol), naravno, uz sušenje otopine kakvim u tom otapalu netopljivim agensom (ili se opet može nadati u to da će iz takve otopine kristalizirati samo nehidratirana sol).
Ako je kojim slučajem metal bakar, grijanje do nešto preko 100 °C je sasvim dobra opcija. Samo ga onda treba brzo pospremiti jer brzo navuče nešto vlage iz zraka pa opet prijeđe u dihidrat.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr