molim vas da mi odgovorite koja je razlika u strukturi između škroba i celuloze? i zašto su svi monosaharidi topljivi u vodi? unaprijed zahvaljujem

Ime i prezime: Lucija Ciglar lciglar@vef.hr

Škrob se sastoji od dvaju polimera, amiloze i amilopektina. Amiloza se sastoji od lanaca α(1→4)-glikozidnom vezom povezanih glukoznih jedinica, a lanci mogu postojati u više formi, pri čemu su redovito prisutne jednostruke ili dvostruke uzvojnice. Amilopektin čine razgranati lanci kod kojih su glukozne jedinice opet povezane α(1→4)-glikozidnom vezom, a na mjestima grananja su nove grane povezane α(1→6)-glikozidnom vezom.
Celulozu čine lanci β(1→4)-glikozidnom vezom povezanih glukoznih jedinica koji su međusobno povezani vodikovim vezama.

Topljivost nečega ovisi o odnosu jakosti interakcija molekula topljive tvari u kristalu i molekula otapala međusobno te jakosti interakcija koje nastaju otapanjem. Kod otapanja u vodi ključne su vodikove veze. Radi toga su u vodi dobro topljive tvari koje mogu biti dobri donori ili akceptori vodikovih veza (topljive su i mnoge soli, radi elektrostatskih interakcija). Monosaharidi su molekule krcate hidroksilnim skupinama koje mogu poslužiti i kao donori i kao akceptori vodikovih veza pa je realno očekivati da će takve molekule biti dobro topljive u vodi. Ipak, glukoza je u vodi devet puta topljivija od taloze, a razlikuju se samo orijentacijom hidroksilnih skupina pa na nekakva predviđanja topljivosti uvijek treba gledati s dozom opreza.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr