zadatak glasi : koliko se cinka moze dobiti od jednog kilograma koncentrata koji sadrzi 85 % ZnS .imam rezultat (koji iznosi) 555.6 grama (masa Zn) ..ali kako dobiti taj rezultat ,odnosno to rjesenje,potrebno mi je da mi napisete postavku jednacine./reakcije, hvala unaprijed...svako dobro !! :) <3

Ime i prezime: samra jahic samrajahic@live.com

Sve što treba je masu polazne tvari pomnožiti s masenim udjelom cinkovog sulfida u njoj (tako doznajemo koliko je tu cinkovog sulfida) i zatim s masenim udjelom cinka u cinkovom sulfidu (čime se dobije masa samog cinka).
Ne mogu reći da mi je jasno što je tu problem (osim što je rezultat pogrešan, točan iznosi 0,57 kg), ali kako smo se s istim već mnogiput susreli na ovim stranicama, preporučam pogledati starije odgovore na tu temu, primjerice ovaj, ovaj ili ovaj.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr