Dobar dan! Zanima me što se događa (što nastaje) reakcijom neke lužine s metalom? Znam da metal i kiselina daju sol no što se događa kada je u pitanju lužina? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Marko Duspara razlomak@live.com

Konkretan ishod reakcije ovisi u upotrebljenoj lužini i metalu. Ubaciš li komad natrija u kalijevu lužinu, nastat će isti produkti kao i da je bila sama voda, natrijev hidroksid i vodik, dok se s kalijevim hidroksidom neće zbiti ništa. Slično će biti sa svim alkalijskim i zemnoalkalijskim metalima osim berilija.
Berilij se, slično aluminiju, u lužinama otapa dajući tetrahidroksoberilate, a mogu se tako dobiti i cinkati, plumbati, volframati te još poneki metalati.
Dobar dio metala s lužinama neće reagirati nikako, a dio će se pak ponašati posve osobeno, čime hoću reći da ne postoji opća klasifikacija, ako je uopće moguća. Primjerice, bakru u lužinama neće biti ništa, ali ako je lužina jako koncentrirana i k tomu na zraku, s vremenom će otopina poplaviti od trihidroksokuprata(II) i tetrahidroksokuprata(II) koji nastaju otapanjem bakrovog oksida nastalog oksidacijom bakra kisikom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr