pozdrav. već sam vam poslao pitanje ali nisam dobio odgovor. pa ću pokušati ponovno. možete li mi ukratko objasniti elektronsku konfiguraciju atoma i redosljed po kojem elektroni zauzimaju određene podljuske. i još jedno pitanje. što su to puferi i gdje se upotrebljavaju u farmaciji? hvala

Ime i prezime: Tomislav Lukić lukic_tomislav@yahoo.com

Možebit ti zato nije nitko odgovarao jer je pitanja o elektronskim konfiguracijama već bilo pa se moglo očekivati da ćeš se poslužiti tražilicom i naći ih. Ako kojim slučajem nisi, preporučio bih npr. ovaj, ovaj ili ovaj.

Glede pufera, oni se primjenjuju gdje god postoji potreba za održavanjem (približno) iste vrijednosti pH neke otopine. Vjerojatno se dodaju farmaceuticima koji su izrazitije kiseli ili bazični kako ne bi naštetili organizmu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr