dobar dan! zanima me jedna informacija, a to je da li je istina da je veza čvršća tj. da je teže rastaviti molekulu koja se sastoji od elemenata cije su elektronegativnosti velike razlike? npr. da li je H-F je teže rastaviti od H-O-H (H2O) ? unaprijed hvala :)

Ime i prezime: klara šimić klaric_sime@hotmail.com

Razlika u elektronegativnosti svakako doprinosi jakosti veze, ali to ne mora biti, i često nije, jedini doprinos. Npr., veza u molekuli dušika, koja se sastoji iz dva atoma dušika koji su jednake elektronegativnosti, je iznimno jaka.
Druga stvar, lakše je "rastaviti" molekulu HF nego molekulu H2O, iako je energija veze H-F (135 kJ mol-1) veća od energije veze H-O (111 kJ mol-1). Da bi rastavio molekulu vode moraš otrgnuti dva vodika, što ukupnu energiju potrebnu za takav proces uvećava za faktor 2 (222 kJ mol-1).
Uvijek uspoređujemo energiju veze između dva atoma, rijetko kad energiju veze u cijele molekule (osim ako se radi o nekakvim izomerima, konformerima i slično).

Da skratim, općeniti odgovor na tvoje pitanje bio bi: Ne. Stvari treba uvijek uzeti cum grano salis, ili na nemrtvom jeziku, o stvarima uvijek treba razmisliti, a ne se slijepo držati nekih pravila.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr